חיפוש


יום ראשון, 28 פברואר2021
אבגדהוש
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28010203040506

מוזיקנט חביבה (ליבקה) 1904-1996

שם משפחה קודם שוקסטליסקי 
שם משפחה מוזיקנט 
שם פרטי חביבה 
כינוי ליבקה 
תאריך לידה 31.8.1904 כ` אלול תרס"ד 
תאריך פטירה 16.2.1996 כ"ו שבט תשנ"ו 
שם האב שמואל 
שם בן/בת הזוג אליהו 
שמות הילדים יפה אבן טוב 
ארץ מוצא קובנא ליטא 
מקום קבורה מעגן מיכאל 

קורות חייה

"אימא בשר ודם.
נולדה פגה זעירה בכ"ח בתרס"ג, ולא נרשמה במירשם התושבים של קובנה ליטא, כי איש לא האמין שתשאר בחיים. הונחה בעריסה מחוממת בלבנים מן התנור. לאחר שנולד בן נוסף, ברוך, טרחו הרושמים לעדכן את מרשם התושבים, כי נוסף על שני הבנים שיש להם בבית, יוסף ומשה, יש גם תינוקת, שאכן נשארה בחיים וכונתה בבית ליבקה, היא ליבקה שוקסטליסקי. עם החינוך העברי שזכתה לו, תחילה בבית, חניכה בלתי רשומה ב "חידר" של אביה שמואל שוקסטליסקי ואח"כ בגמנסיה העברית, שנפתחה בקובנה אחרי מלחמת העולם הראשונה, זכתה בשם העברי חביבה שוקסטליסקי.תוך כדי המלחמה ואחריה, נוספו עוד שלושה בנים: יצחקל'ה, שלום וירוחם (היום משפחת כפכפי). חביבה הקטנה היתה הבובה של אחיה הגדולים, היתה חונכת של אחיה הקטנים. כאשר האחים הגדולים הקימו את "החלוץ", עלו לארץ והיו בין מייסדי "גדוד העבודה", עלתה חביבה בעקבותיהם. שם הכירה את בעלה אליהו מוזיקנט.

עם פירוק "גדוד העבודה", נענתה קבוצת פועלים לקריאתו של רוטנברג, לבוא להקים את "מפעל החשמל" בנהריים.אל בעלה אליהו, מצטרפת הנערה הצעירה שהספיקה ללדת תוך ארבע שנים, 3 ילדים, בן ושתי בנות. שם בג'יסר הערבית, איבדה את בנה הבכור במחלה. אחרי מאורעות תרפ"ט, עברה המשפחה עם הבנות רבקה ויפה,לת"א ומשם לקראת לידת הבן אורי, עברה לשכונת בורוכוב, שכונת הפועלים ההולכת ומוקמת. שם זכתה סוף סוף לבית, בית לכל החיים. להתבגר בו, להוסיף את בת הזקונים עדנה, לגדל את הילדים, לחתן אותם, לראות נכדים ונינים, לראות נחת. לזכות לראות בהקמת המדינה, ובאשלייה שמלחמת השיחרור תהיה המלחמה האחרונה. לאופוריה המלווה בכובד האבל של קורבנות מלחמת ששת הימים, שפגעה לא רק במשפחה המורחבת, אלא גם בלב המשפחה: שייקה, אב המשפחה והשבט לבית אבן טוב. יהי זכרו ברוך. והחיים נמשכים: שני הנכדים הראשונים מתחתנים ואבי המשפחה אליהו מוזיקנט נפטר, ערב מלחמת יום כיפור. נחסכה ממנו המהלומה הזאת. יהי זכרו ברוך. הגיעו ימי ההלם והאובדן והמהפך והחברה הישראלית מתחילה לאבד את הסיפור המשותף.

"היתה צעירה בכנרת אשר בגליל", כך שרו פעם. עכשיו זקנה בגבעתיים, שבניה מפוזרים על פני כל הארץ. אבל כשכשלו כל המערכות הגופניות תחת כובד החיים, לא נמצא לגוף, טוב יותר מהבית הסיעודי של מעגן מיכאל. עוגן המשפחה, יפה אבן טוב, במעגן הבטוח והיציב ביותר, בקיבוץ השמור ביותר בתנועה הקיבוצית. לא היה יכול להיות מקום אדיאלי יותר לסיים את החיים הארוכים של גופה הזעיר, של אותה התנוקת פגה, שנולדה ללא רישום ועברה וצלחה כמעט את כל המאה, הותירה אחריה משפחה ההולכת ומתרחבת על פני הארץ עם שלוחות לחו"ל.
הגיע תור הנינים לשירות הצבאי, כך נמשכת השרשרת ואין להבחין, ממרחק הזמן, איפה היו החוליות החלשות ואיפה החזקות.

אימא שלנו, סבתא, תינוקת זקנה, נוחי בשלום כאן למרגלות הכרמל.

יהי זכרך ברוך."  
 

קשרי משפחה 

אמה של  יפה אבן טוב 
חמה של  שאול אדר דרזי
חותנת  ישעיהו אבן-טוב שייקה

סה"כ 3 נרות נשמה הודלקו
נר נשמה הודלק על ידי אמיר בתאריך  25/04/2004
קרבה: נכד
מקום מגורים: מעגן מיכאל
 
נר נשמה הודלק על ידי אורון בתאריך  25/04/2004
קרבה: נין
מקום מגורים: מעגן מיכאל
 
נר נשמה הודלק על ידי שחר בתאריך  25/04/2004
קרבה: נינה
 
 
בניית אתרים