חדש

קורות חייה

זובלזון גרטה (מרגריטה)

גרטה זובלזון לבית כהן, נולדה בוינה ב- 18 בנובמבר 1892, שמונה שנים לפני תחילת המאה.
כבת למשפחת מהגרים יהודיים מעיירה בבוהמיה, ספגה והפנימה בילדותה ובנעוריה, את כל שהבירה האוסטרית יכלה להציע: השכלה כללית ויהודית, מיטב האמנות והספרות ועל כך הייתה גאוותה. לא היה גבול לרצונה וליכולתה ללמוד ולאצור בתוכה ידע, בכל שטח שעליו יכלה לשים את ידה.

לציונות התוודעה בעיקר עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, כאשר עבדה בקהילה, בעזרה לפליטים יהודיים שהגיעו מהמזרח בחוסר כל. אז נזרעו זרעי ההחלטה לעזוב את אירופה ולא להקים שם את משפחתה.

כשנולדו שתי הבנות, החליטה המשפחה לעלות ארצה וב - 1927 עלו והשתקעו בחיפה.
השנים הראשונות בחיפה, היו שנים של מחסור מחד ותקוות גדולות מאידך. כאן בנוף הארץ, נוספה על אהבותיה לאמנות ולהשכלה, גם אהבתה הגדולה לטבע ולצמחיה. בבית בחיפה התחילה לגדל ולטפח פרחים וקקטוסים. מתוך אופייה הלמדני והחקרני ובסבלנות אין קץ, הגיעה גם בשטח זה למיצוי מירב יכולתה.

לקיבוץ התוודעה, עוד בשנותיה האחרונות בחיפה. היא אהבה לארח בביתה את החברים שנקלעו לעיר. היו אלה שנים טובות עבורה, עת נפגשה עם החבורה הצעירה של דייגי מעגן מיכאל וארחה אותם בביתה. הבדידות בחיפה קשתה עליה והיא ביקשה להצטרף למעגן מיכאל. כאן בעבודתה בנוי ובמשתלה ובהקמת הקקטוסיה, שמחה בכל זרע שנבט ובכל צמח שפרח ובעיקר אהבה ללמד ולהקנות מידיעותיה לכל מי שרצה.

גרטה אהבה את עצמאותה, אהבה את הנופים, הרבתה לטייל בהם ולגלות אותם כל יום מחדש. היא לא השלימה עם אובדן השליטה על חייה, ואם כי לא סבלה כאבים, נהיה לה מצבה קשה מנשוא.

גרטה מתה בשיבה טובה, ב31- בינואר 1991. בת 99 הייתה במותה. שנים רבות חייתה בינינו - רובן
שנים של יצירה ופעילות וכזו נזכור אותה.

יהי זכרה ברוך.

 
 
בניית אתרים