חיפוש


אסף בן ציון 1910-1999

שם משפחה קודם אוקסמן 
שם משפחה אסף 
שם פרטי בן ציון 
כינוי בנץ 
תאריך לידה 16.6.1910 ט` סיון תר"ע 
תאריך פטירה 6.1.1999 י"ח טבת תשנ"ט 
שם האב משה 
שם האם רבקה 
שם בן/בת הזוג אביבה 
שמות הילדים אמיר, יוסי, דליה (בן-משה), ירון, עמוס 
ארץ מוצא רוז`יץ - אוקראינה 
מקום קבורה בית העלמין מעגן מיכאל 

קורות חייו

בן ציון נולד ביוני 1910 באחוזה כפרית אמידה בקרבת רוז'יץ שבאוקראינה. ילד עשירי להוריו משה ורבקה אוקסמן. בקיץ 1916, עם התקרב חזית מלחה"ע הראשונה לאזור, מגורשת המשפחה לעיר הסמוכה לוצק.
בנערותו הוא דובר כבר אוקראינית, פולנית, גרמנית, יידיש ועברית - מארגן חוגים לתרבות יהודית באזור ופעיל מאוד במחתרת הקומוניסטית הפועלת בחבל זה של אוקראינה הכבושה ע"י הפולנים. בעקבות פעילות זו מוצא נגד בנץ בן ה - 18, צו מעצר והוא נאלץ לברוח ולעבור לוילנה. בוילנה הוא נרשם ללימודי ספרות כללית, אך ככל הנראה עוסק הרבה יותר בפעילות תנועתית ציונית במסגרת סניף החלוץ בעיר ובקיבוצי ההכשרה הסמוכים. באמצע 1933, הוא "נשלף" ע"י הנהגת פועלי ציון ומתמנה למרכז מערכת הבחירות של בן גוריון בפולין, לקראת הקונגרס הציוני. לאחר הבחירות, בן ציון עובר לוורשה לשנתיים של פעילות אינטנסיבית בתחומי תרבות והסברה במרכז תנועת "החלוץ" וב"קיבוצי ההכשרה" שמנו אז עשרות אלפי חברים.
באוגוסט 1936, עולים בן ציון ורעייתו הראשונה חגית לארץ ישראל. הם מגיעים הישר לקבוצת החוגים, השוהה אז במעיין חרוד. כאן אין הנחות לאנשי רוח, ובן ציון עובד במחצבה בגלבוע, בסבלות בנמל חיפה, ואח"כ מספר שנים בייעור גבעות בית השיטה.
במקביל לעבודתו ביער הוא עוסק בעריכת עלון "שיטים", משתתף בסמינרים ומדריך נוער, בין היתר את נערי ההכשרה הראשונה מתנועת הצופים, אותם יפגוש שוב אישית וקיבוצית כעבור מספר שנים.
ב - 1942, יוצא בן ציון לריכוז תנועת "המחנות העולים" וחוזר כעבור שנתיים להיות מזכיר בית השיטה.
במלחמת העצמאות - בנץ מפקד על מחלקה המגינה על הכאוכב, אך באוגוסט 1948, הוא פושט את מדיו ונשלח לפראג לפעולות חינוך, עליה וכנראה גם רכש. מצ'כיה הוא עובר לפולין, גרמניה ואח"כ ריכוז "דרור" העולמית בפריס.
בנצי חוזר לארץ והולך ללמוד במחזור הראשון של "הקורס הגבוה" באפעל.
במאי 1959, הוא שוב נקרא לדגל ויוצא לשליחות של כשלוש שנים מטעם הסוכנות באלג'יר סחופת הקרבות. את רשמיו מתקופה זו הוא מפרסם בעיתון "למרחב".
עם חזרתו לארץ, הוא מתלבט שנתיים באפעל כמרכז הדו-שנתי ובסיומן עובר למעגן מיכאל לחיות עם אביבה. משנת 1970, הוא מרכז את האולפן לעברית כאן ומלמד בו במשך כעשר שנים. הוא משפיע לא מעט על עיצוב דרכו ואופיו של האולפן.
משנת 1980 ואילך, הוא עובד בפלסאון, שנים רבות בניאגרות ואח"כ במחלקת הרכבה. בתקופה זו הנו מעורב בחיי הקהילה במעגן מיכאל ויותר מכך פעיל בתחומי חינוך, תרבות ונוער בקהילות הסמוכות - עולי חבר העמים באור עקיבא, אנשי ג'יסר א זרקא, פרדיס, בנימינה, זכרון ועוד. על פעילותו זו זכה לתעודות הוקרה רבות ובראשן אות הנשיא למתנדב אותו קיבל בשנת תשמ"ז.
בשנתיים האחרונות נחלש קמעה זכרונו ולעתים היה מתבלבל בין שמות 14 נכדיו, אך למרות זאת, בנצי נשאר פעיל ואנרגטי והקפיד לעבוד בכל יום עד ליום אשפוזו, עקב דלקת חריפה של הלבלב, ממנה נפטר כעבור ארבעה ימים.

יהי זכרו ברוך.
_______________________________________________________________________________

קרבת משפחה
אשתו  ------- אביבה
נכדתו --------  דורון

כלתו----------דפני אסף

 
סה"כ 6 נרות נשמה הודלקו
נר נשמה הודלק על ידי עפרה עשת בתאריך  09/08/2018
 איש יקר
אתה חסר מאד בשבילי הקיבוץ ובבתינו
נר נשמה הודלק על ידי שהאב סאבר בתאריך  11/10/2015
קרבה: ידיד
מקום מגורים: כפר ג'סר- אל -זרקא
 תמיד זוכרים ומתגעגעים
נר נשמה הודלק על ידי שהאב סאבר וכל המשפחה בתאריך  13/03/2010
קרבה: שכן ואוהב
מקום מגורים: ג'סר-אל-זרקא
 ידידים לנצח , לא נשכח בנץ נזכור אותך לנצח .
נר נשמה הודלק על ידי אסף אמיר ,מיכל ,יעל,רונית,ערן ראלון בתאריך  31/10/2004
קרבה: בנו בכורו ומשפחתו
מקום מגורים: גבעת חיים מאוחד
  אב וחבר אב חם ואוהב, ידיד וחבר, משענת ללא תנאי,
נר נשמה הודלק על ידי ערן אירית ונטע אסף בתאריך  28/10/2004
קרבה: נכדים
  מייסד השבט ומתווה הדרך
נר נשמה הודלק על ידי ענת ודני לופטנר , בתאריך  27/10/2004
קרבה: נכדה
מקום מגורים: בנימינה
  רוחו תמיד איתנו
 
בניית אתרים